Czytamy - doświadczamy

naukowe spotkanie z solą

Utworzono: 15-12-2023

W ramach programu "Czytamy - Doświadczamy", uczniowie z klasy 1a mieli  okazję, po raz kolejny,  uczestniczyć w bibliotece w niezwykłym spotkaniu z eksperymentem. Tym razem bohaterem był tajemniczy świat soli.

Spotkanie rozpoczęliśmy się od przypomnienia jaką rolę pełni sól i skąd jest wydobywana. Następnie przeszliśmy do praktyki, wzbudzając, poprzez kolejne eksperymenty, zdziwienie uczniów. Najpierw sól zaczęła "znikać" za sprawą reakcji chemicznych. W kolejnym etapie uczniowie odkryli, że sól może sprawić, że jajko unosi się na wodzie, korzystając z jej niezwykłych właściwości fizycznych. Przygotowanie doświadczenia, które doprowadzi do powstania kryształków soli, stało się edukacyjnym wyzwaniem. Uczniowie  muszą cierpliwie obserwować, jak małe kryształki będą rozwijać  się na nitce, ukazując swoją piękną strukturę. Dodatkowo, młodzi naukowcy zmierzyli się z pianą, odkrywając tajemnice reakcji chemicznych.

W spotkaniu uczestniczyła  Pani Kasia Pajączkowska przewodnicząca Rady Rodziców, która podzieliła się fascynującymi opowieściami i pamiątkami z kopalni soli  "Wieliczka".

Na zakończenie  lekcji, uczniowie wzięli udział w eksperymencie z solnym wulkanem, który był prawdziwym apogeum wydarzenia.

Innowacja "Czytamy - Doświadczamy" po raz kolejny udowodniła, że nauka może być fascynująca i dostępna dla każdego. Dzieci nie tylko zdobyły wiedzę na temat soli, ale także doświadczyły radości z nauki poprzez praktyczne i interaktywne doświadczenia. Każdy kolejny dzień tego programu to nowa przygoda, która rozbudza ciekawość i pasję młodych umysłów.

Czytamy - doświadczamy